Get Adobe Flash player

O rasie

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata, powstałą już w starożytności, kilka tysięcy lat temu (przypuszczalnie ok. 6000 r p.n.e.). Znali ją i cenili starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Nazwa oryginalna: Maltese, wyhodowana prawdopodobnie na Malcie lub w rejonie miasta Melita na Sycylii. Jest najstarszą europejską rasą psów ozdobnych, opisaną już przez Arystotelesa. Popularna była również na średniowiecznych dworach.

DSC09970

W Polsce najprawdopodobniej pierwsza wzmianka o maltańczyku pojawia się w 1320 r. Wielki Mistrz Krzyżacki miał wówczas posiadać maltańczyka. Dalej, Jan Andrzej Morsztyn z lekką drwiną opiewa wdzięki maltanki Perlisi. W 1791 r. maltańczyk Kasperek, przywieziony z Wiednia, podbił serce starościny małogoskiej - Anny Szaniawskiej. Julian Ursyn Niemcewicz napisał ku jego czci "Odę do Kasperka".

DSC00027

Maltańczyk jest psem o niesamowitej urodzie i szlachetnym pochodzeniu. Jego wyrafinowany wygląd uczynił z niego maskotkę, ale prócz niewątpliwej urody, posiada też wspaniały charakter. Jest zabawny, czuły, spontaniczny, a humor zawsze mu dopisuje. Jest inteligentny i czujny, znakomicie pełni zarówno rolę psa pokojowego, jak i stróżującego. Idealnie nadaje się dla ludzi kochających piękno, spokój i harmonię. Dla alergików jest doskonałym wyborem. Nie uczula ponieważ nie posiada podszerstka, a jedynie włosy. Jest psem długowiecznym i cieszącym się dobrym zdrowiem. Wybierając maltańczyka na przyjaciela, należy pamiętać iż piesek ten posiada najwięcej ludzkich cech ze wszystkich znanych mi ras.